تست نفوذ چیست؟ (PENETRATION TEST)

تست نفوذ، انجام اقدامات احتیاطی لازم برای جلوگیری از حملات و حوادث در زمینه فناوری است. اهمیت این موضوع عمدتا به این دلیل است که حملات سایبری در سال‌های اخیر افزایش یافته است. شرکت‌ها به دلیل اطلاعات ارزشمندی که قابل استخراج هستند، هدف شماره یک مهاجمان سایبری هستند. گاهی اوقات حتی ممکن است برای اطلاعات باج درخواست کنند. اما بهره مندی از خدمات تست نفوذ می‌تواند به شما کمک کند تا اطلاعات خود را همچنان محرمانه نگه دارید.

 

خدمات تست نفوذ، تلاشی برای ارزیابی امنیت زیرساخت فناوری اطلاعات، در جهت عدم سوء استفاده از آسیب‌‌ها است. این آسیب‌پذیری‌ها ممکن است در سیستم‌های عامل، سرویس‌ها، نقص‌های برنامه، پیکربندی‌های نامناسب یا رفتار خطرناک کاربر، وجود داشته باشد. اطلاعات مربوط به هر گونه آسیب‌پذیری امنیتی که با موفقیت از طریق آزمایش نفوذ جمع‌آوری می‌شود، به مدیران IT و سیستم شبکه ارائه می‌شود تا بتوانند نتیجه‌گیری‌های استراتژیک را اتخاذ کنند. هدف اساسی از تست امنیت، اندازه‌گیری در معرض خطر قرار بودن کاربر و ارزیابی هرگونه پیامد مرتبطی است که می‌توانند بر سیستم‌ها تاثیر مخرب بگذارند.

انواع تست نفوذ

برای اطمینان از اینکه تست امنیت می‌تواند نقاط ضعف را مشخص کند، انواع مختلفی از آن وجود دارد که بر حوزه‌های مختلف زیرساخت فناوری اطلاعات تمرکز دارند، از جمله موارد تست نفوذ:

 •  تست نفوذ جعبه سیاه
 • تست نفوذ جعبه سفید
 • تست نفوذ جعبه خاکستری
دلایل مهم بودن تست نفوذ

تست نفوذ، توانایی سازمان را برای محافظت از شبکه‌ها، برنامه‌ها و کاربران، در برابر تلاش‌های خارجی یا داخلی برای دور زدن کنترل‌های امنیتی و دسترسی غیرمجاز به دارایی‌های محافظت شده، ارزیابی می‌کند.

چرا باید تست نفوذ جت آموز را انتخاب کنید؟

یکی از بزرگترین مشکلات در ایجاد یک برنامه امنیت سایبری موفق، پیدا کردن افراد واجد شرایط و باتجربه است. از آنجایی که افراد بسیار کمی هستند که از مهارت‌های امنیت سایبری، برخوردار هستند، باید به هنگام انجام موارد تست نفوذ، از شرکت‌های معتبری که در این زمینه فعالیت دارند، کمک بخواهید. جت آموز با در نظر گرفتن استراتژی‌های هدفمند، در زمینه شناسایی نقاط ضعف در زیرساخت‌های حوزه فناوری اطلاعات، گامی مهم در ایجاد امنیت برداشته است. تست امنیت در شبکه و زیرساخت، نرم افزارهای تحت وب، نرم افزارهای تلفن همراه، همچنین مشاوره ، تنها بخش کوچکی از فعالیت‌های این مجموعه بزرگ است.

چه زمان‌هایی باید تست نفوذ انجام شود؟

علاوه بر بررسی‌ها و ارزیابی‌های منظم، تست‌ها باید در موارد زیر نیز انجام شوند:

 •  اضافه شدن زیرساخت‎های شبکه یا برنامه‌های کاربردی
 • اجرای عملیات‌های امنیتی
 • ارتقاء زیرساخت‌ها یا برنامه‌ها
 • اصلاح سیاست‌های کاربران
 • ایجاد مکان‌های اداری جدید
هر چند وقت یک بار باید تست نفوذ انچام شود؟

خدمات تست نفوذ باید به طور منظم انجام شود تا از مدیریت امنیت شبکه اطمینان حاصل شود. یک آزمایش‌کننده، تهدیدات یا آسیب‌هایی که توسط مهاجمان وارد می‌شوند را خنثی می‎کند.

چرا انجام تست نفوذپذیری ضروری است؟

هدف از انجام خدمات تست نفوذ، بالا بردن امنیت یک شرکت یا سازمان است. از این طریق نقاط ضعفی که در سیستم وجود داشته باشد، شناسایی می‌شود. این هکرهای مفید می‌توانند راه حل‌های دقیقی را برای مشکلات ارائه دهند.

مزایای تست نفوذ
 • آسیب‌ها آشکار می‌شوند
  تست نفوذ نقاط ضعف موجود در تنظیمات سیستم یا برنامه شما و زیرساخت شبکه را بررسی می‌کند. حتی اعمال و عادات کارکنان شما که می‌تواند منجر به نقض داده‌ها و نفوذ مخرب شود، در طول تست‌های نفوذ مورد بررسی قرار می‌گیرند.
 • قابلیت دفاع سایبری بررسی می‌شود
  شما باید بتوانید حملات را شناسایی کنید و به اندازه کافی و به موقع پاسخ دهید. هنگامی که یک نفوذ را شناسایی کردید، باید تحقیقات را شروع کنید، متجاوزان را کشف کنید و آنها را مسدود کنید.
 • تداوم کسب و کار تضمین می‌شود
  برای اطمینان از اینکه عملیات کسب و کار شما همیشه فعال است، به در دسترس بودن شبکه، ارتباطات ۲۴/۷ و دسترسی به منابع نیاز دارید. هر اختلالی تأثیر منفی بر تجارت شما خواهد داشت. تست‌های نفوذ، تهدیدات بالقوه را نشانه می‌گیرند و به شما اطمینان می‌دهند کسب و کار شما از دسترس خارج نشود.

تست نفوذ شبکه و زیرساخت

 

سرویس آزمون نفوذ پذیری شبکه با استفاده از یک رویکرد جامع و مبتنی بر ریسک، و به منظور شناسایی آسیب پذیری های شبکه در تمامی لایه ها طراحی شده است.
رویکرد مورد استفاده در این بخش تلفیقی از ارزیابی های اتوماتیک و دستی می باشد که با پیروی از استاندارد های NIST ، PTES  ، ISSAF   و OSSTMM   تدوین شده است.
در این رویکرد حدود 60 درصد از ارزیابی ها به صورت دستی و 40 درصد از ارزیابی ها توسط ابزارهای تجاری و اتوماتیک انجام می شود. تجربیات به ما نشان داده است استفاده از ابزارهای ارزیابی اتوماتیک برای انجام مراحل اولیه تست نفوذ موثر می‌باشند، درحالیکه انجام یک ارزیابی امنیتی جامع، کامل و دقیق تنها با استفاده از هوش انسانی و ارزیابی های دستی قابل انجام می باشد.

تست نفوذ نرم افزارهای تلفن همراه

سرویس آزمون پذیری نرم افزار های کاربردی موبایل با استفاده از یک رویکرد جامع و مبتنی بر ریسک و به منظور شناسایی آسیب پذیری های نرم افزار کاربردی موبایل در تمامی لایه ها در نظر گرفته شده است. این رویکرد دارای 10 بخش کلی و 54 بخش جزئی جهت ارزیابی و تست نفوذ نرم افزار به صورت ایستا و پویا با پیروی از انواع استاندارد ها و Best Practice ها از جمله OWASP MASTG  (نسخه 1.6.0) و MASVS   (نسخه 2.0) می‌باشد.

در این رویکرد جهت شناسایی آسیب پذیری های منطقی و پیچیده از ارزیابی های دستی و همچنین به منظور بهبود بخشیدن به نتایج و تسریع در فرایند ارزیابی از ابزار های خودکار استفاده می شود.

تست نفوذ API

سرویس تست نفوذ API با استفاده از یک رویکرد جامع و مبتنی بر ریسک، و به منظور شناسایی آسیب پذیری های موجود در API در تمامی لایه ها طراحی شده است. این رویکرد شامل 5 بخش کلی بوده که با پیروی از استاندارد OWASP API Security Top 10 (نسخه 2023) و Best Practice های امنیتی در نظر گرفته شده است.

در مورد API هایی که به عنوان زیرساخت سرویس یا محصولات دیگر (از جمله اپلیکیشن موبایل، دسکتاپ، وب و …) پیاده سازی می شوند، امنیت امری حیاتی باید در نظر گرفته شود.

تیم تست نفوذ API ما بر اساس آخرین استانداردهای روز و با اتکا بر تجربه، امنیت API شما را تضمین خواهد کرد. این رویکرد بر اساس اخرین استاندارد OWASP API Security می باشد.

تست نفوذ نرم افزارهای تحت وب

سرویس آزمون نفوذ پذیری نرم افزارهای تحت وب با استفاده از یک رویکرد جامع و مبتنی بر ریسک، و به منظور شناسایی آسیب پذیری های نرم افزار در تمامی لایه ها برنامه ریزی شده است. این رویکرد شامل 12 بخش کلی و 105 بخش جزئی بوده که با پیروی از انواع استانداردها و Best Practiceها از جمله WSTG (نسخه 4.2) و ASVS (نسخه 4.0.3) طراحی شده است.
تجربیات به ما نشان داده است ابزارهای ارزیابی اتوماتیک برای انجام مراحل اولیه تست نفوذ موثر می باشند، درحالیکه انجام یک ارزیابی امنیتی جامع، کامل و دقیق تنها با استفاده از هوش انسانی و ارزیابی های دستی قابل انجام می باشد.
بر همین اساس حدود 60 درصد از ارزیابی ها به صورت دستی و 40 درصد از ارزیابی ها توسط ابزارهای تجاری و اتوماتیک انجام می شود.
در این رویکرد تمرکز بر ارزیابی های دستی به منظور شناسایی آسیب پذیری های منطقی و پیچیده و همچنین استفاده از ابزارهای خودکار برای رسیدن به بهترین نتایج در کوتاه ترین زمان می باشد.